آموزش خانه داري براي همه

آموزش خانه داري براي همه

راهنمای خرید گل ارکیده فالانوپسیس سالم

برای اینکه گل ارکیده فالانوپسیسی که می خرید خوب و سالم باشد باید دقت کنید که گل انتخابی تان دارای برگ های سبز روشن و ساقه بلند باشد. بعلاوه توجه به سایر نکاتی که در ادامه این مقاله یادآور شده نیز کمک می کند تا از خریدتان احساس رضایت کنید. بنابراین با ما همراه باشید.
1-    برگ ها: همانطور که قبلا اشاره شد ارکیده فالانوپسیسی سالم است که دارای برگ های سبز و روشن باشد. البته بیشتر منظور برگ های بالایی گل است چرا که ممکن است چند برگ از برگ های پایینی این گل کمی زرد و پژمرده باشد که طبیعی است. چنانچه برگ های بالایی گل سالم نیست مشخصه عدم آبیاری و کودهی مناسب گل می باشد پس بهتر است از خرید چنین گل ارکیده ای خودداری کنید.

2-    ریشه ها: اگر قصد خرید گیاه ارکیده فالانوپسیس را دارید باید گیاهی را انتخاب کنید که ریشه های سالمی دارد. بنابراین گلدانی را انتخاب کنید که شفاف است و امکان بررسی ریشه های گیاه را به شما می دهد. ریشه های ارکیده فالانوپسیس باید ضخیم، محکم و به رنگ سفید، نقره ای و یا سبز کم رنگ باشد. چنانچه ریشه های گیاه ارکیده ای بر اثر آبیاری بیش از حد قارچی و زرد شده باشد و یا بر اثر کم آبی خاکستری و پوست پوست باشد نباید آن را خریداری کنید. حتی گاهی ریشه های ارکیده به علت بیماری زرد رنگ می شود پس خرید چنین گیاهی عاقلانه نیست.

3-    ساقه ها: ساقه های گل ارکیده انتخابی شما باید قوی و مستحکم باشد تا بتوانند وزن غنچه ها را تحمل کرده و از طریق آوند ها مواد غذایی را به خوبی به گل انتقال دهند. پس هنگام خرید ارکیده به ساقه آن حتما توجه کنید.

4-    گل ها و جوانه ها: اگر قصد دارید به مدت طولانی از گل ارکیده فالانوپسیس نگهداری کنید، گلی را خریداری کنید که دارای هفتاد درصد غنچه بسته و تنها سی درصد غنچه باز باشد.  در این صورت تا مدت ها شاهد باز شدن غنچه های تازه خواهید بود و در نتیجه به مدت بیشتری از جذابیت گل خریداری شده لذت خواهید برد.

(0) نظر

نکاتی درباره خرید ماشین لباس شویی اتوماتیک

آنچه که باید هنگام خرید ماشین لباسشویی بدانید:

1)    ماشین لباس شویی  باید استاندارد و دارای برچسب انرژی باشد.

2)    ماشین لباس شویی بخرید که ظرفیتش با تعداد اعضای خانواده و میزان لباس های شما، سازگار باشد. حداکثر ظرفیت ماشین لباسشویی های تمام اتومات 5، 6، 7 و 8 کیلو گرم می باشد.


3)    مسلما مبلغی که می خواهید برای خرید ماشین لباس شویی صرف کنید بر انتخاب شما تاثیر می گذارد اما سعی کنی در صورت امکان با پرداخت کمی مبلغ اضافه تر ماشین لباس شویی با کیفیت تری بخرید.

4)    خرید ماشین لباسشویی که قابل تنظیم باشد بسیار مناسب است چون می توانید آن را مطابق جنس و رنگ لباس هایتان تنظیم کنید.


5)    اگر محلی که برای ماشین لباس شویی در نظر گرفته اید، نزدیک به شیر آب گرم است پیشنهاد می کنیم به جای خرید ماشین های تک شیره، ماشینی دارای دو شیر را انتخاب کنید. با این کار وقتی باید لباس ها را در دمای بالایی شست، بخشی از آب گرم از طریق شیر آب گرم فراهم می شود و انرژی مصرفی دستگاه کمتر می شود در حالی که در غیر این صورت تامین دمای مطلوب بر عهده المنت دستگاه قرار می گیرد.

6)    اگر مایلید لباس ها را کاملا خشک یا تقریبا خشک از ماشین خارج کنید، ماشینی تهیه کنید که دور خشکنش بالا باشد. حداکثر سرعت دور خشکن در ماشین لباس شویی های ایرانی 500، 600، 700 و 800 و در ماشین های خارجی معمولا 600، 800، 1000، 1200، 1400 یا 1600 است. البته ماشین لباس شویی که دارای دور خشک کن 1200 است، هنگام خشک کردن لباس ها با سرعت 600، 800 یا 1000 کار خواهد کرد.


7)    هنگام خرید ماشین لباس شویی به مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش آن دقت کنید.

8)    بسته به فضای محلی که برای نصب ماشین لباس شویی در اختیار دارید می توانید عرض و ارتفاع مناسب ماشین را انتخاب کنید. البته بیشتر ماشین‌ لباسشویی ها عرض ۶۰ و ارتفاع ۸۵ سانتی متر دارند.


9)    هنگام خرید دقت کنید که ماشین لباس شویی مد نظر دارای امکانات شست و شو با آب سرد، شست و شو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه باشد این امکانات شست و شو مصرف انرژی را کاهش می دهند.

10)     ماشین های درب از جلو آب کم تری نسبت به ماشین های درب از بالا مصرف می کنند و همچنین کار شست و شو را بهتر انجام می دهند.

(0) نظر

سشوار و هر آنچه که در زمان خرید باید دقت کنید

امروزه سشوار یکی از وسایل پرکاربرد به حساب می آید که انواع مختلفی از جمله مدل حرفه ای، نیمه حرفه ای، خانگی و مسافرتی دارد. این چهار مدل سشوار براساس میزان کارکردشان با یکدیگر فرق می کنند. اما به طور کلی این وسیله به دو نوع معمولی و چرخشی تقسیم می شود که سشوارهای چرخشی دارای برس هستند. مطلب حاضر راهنمای خوبی برای خرید انواع سشوار می باشد.

1)    موتور: موقع خرید سشوار به این نکته توجه کنید که مدل موتور سشوارهای حرفه ای که در آرایشگاه ها کاربرد دارند AC و مدل موتور سشوارهای خانگی DC می باشد.

2)    قدرت: یکی از فاکتور های تعیین کننده عمر این دستگاه قدرت موتور آن است. در مورد سشوار های خانگی باید به دنبال سشواری با قدرت 1800 یا 2000 به بالا باشید. با این حال سشوار های چرخشی نیازمند قدرت موتور 700 به بالا می¬ باشند چون احتیاجی به قدرت پرتاب باد ندارند.

3)    تنظیم حرارت: سشوار خوب مجهز به دکمه تنظیم حرارت است. با این دکمه می توان خیلی راحت میزان حرارت لازم را تنظیم کرد.

4)    تنظیم سرعت: مدل های مناسب سشوار همچنین دارای قابلیت سرعت پرتاب باد می باشند که هنگام استفاده از این وسیله بسیار به کار می آید.

5)    باد سرد: وجود دکمه باد سرد در سشوار بسیار مفید است. با این دکمه می شود مو را از طریق خنک کردن آن تثبیت کرد. برخی سشوارها فاقد این قابلیت هستند.

6)    نوع المنت: المنت های سرامیکی طول عمر و کارکرد دستگاه را افزایش می دهند چون باعث می شوند دستگاه کمتر داغ کند. سشوارهای مدل جدید همگی دارای این نوع المنت هستند.
7)    تولید یون: سشوار های نسل جدید و بروز دارای قابلیت تولید یون هستند که بسیار کاربردی است. این نوع سشوارها مو را بهتر خشک می کنند و با حفظ چربی موها، مانع به هم چسبیدگی و وزی آن ها می شوند.

8)    امکانات جانبی: از امکانات جانبی سشوار می توان به وجود دیسپانسر اشاره کرد. موقع خرید سشوار، دقت کنید که دست کم یک دیسپانسر یا متمرکز کننده داشته باشد چراکه بسیار مفید است. آپشن دیگری که یک سشوار می-تواند دارا باشد سری برس مانند مخصوص ماساژ مو می باشد که لذت استفاده از دستگاه را دوچندان می کند. از دیگر نکات مثبتی که می تواند در انتخاب شما در نظر گرفته شود بلندی سیم برق، دکمه توربو و وجود حلق آویز می باشد.

(0) نظر

نکات موثر در خرید خرما

مقاله حاظر سعی دارد تا شما را برای خرید خرمای با کیفیت راهنمایی کند از این رو نکاتی چند در این باره ارائه داده شده است. بنابراین به هنگام خرید خرما به موارد زیر توجه کنید.

هنگام خرید خرما از موارد زیر غافل نشوید:

    چنانچه تجربه زیادی در خرید خرما ندارید بهتر است در دفعات اول از خرید خرمای رو باز، خودداری کنید. مگر اینکه فروشنده را به خوبی بشناسید. به عبارت دیگر از آنجایی که مشخص نیست این گونه خرما ها چگونه و در چه وضعیتی کشت و نگهداری می شوند، بهتر است به جای آن ها خرما های بسته بندی شده را خریداری کنید. خرید خرمای بسته بندی نیز نیازمند دقت است برای مثال خرما ها نباید به هم فشرده و پرس باشند و داخل بسته باید فاقد هرگونه آشغال ریزه ای باشد. موارد ذکر شده درمورد خرما های به صورت غیر صنعتی بسته بندی شده، بسیار مشاهده می شود. همچنین باید بدانید خرمایی که شیره آن شکرک زده باشد، تازه نیست.

اگر می خواهید به طور اصولی خرما بخرید، حتما به رنگ آن دقت کنید. البته رنگ خرما بستگی به نوع خرما دارد. بنابراین باید انواع خرما را بشناسید و رنگ آن ها را یاد بگیرید. همچنین می توانید حین خرید، در صورت دسترسی به گوشی موبایل یا سایر وسایل ارتباطی، رنگ خرمای مورد نظر خود را در اینترنت جستوجو کرده و طبق آن خرید کنید. انجام این کار به خریدار کمک می کند تا بفهمد که آیا خرمایی که قصد خرید آن را دارد، رسیده است یا نه و در نتیجه، خرید شایسته تری خواهد کرد. برای مثال خرمای پرفروش مضافتی، به رنگ مشکی تیره است یعنی با کیفیت ترین این نوع خرما به این رنگ است. البته به رنگ های قهوه ای سوخته و یا به رنگ خرمای گران پیارم که در ایران کشت می شود نیز، مشاهده می شود.

    و اما مهم ترین ویژگی که باید هنگام خرید خرما به آن توجه کرد کیفیت آن است یعنی خرما نباید له شده یا دارای زدگی و ناخالصی باشد. دقت کنید که کل بسته خرما با کیفیت باشد نه فقط ردیف اول آن.

نکات مهم درمورد بسته بندی خرما:

    متاسفانه خرما نیز همچون بسیاری از صنایع دیگر در کشور ما بسته بندی ضعیفی دارد. با این حال باید دقت کنید که علامت استاندارد حتما بر روی بسته خرما درج شده باشد و همچنین جنس بسته بندی با کیفیت و مناسب باشد.

(0) نظر

نحوه خرید عسل طبیعی

همانطور که می دانید عسل یکی از مفیدترین مواد غذایی می باشد که توسط زنبوران عسل گردآوری و ساخته می شود.
اگر می خواهید عسلی که می خرید طبیعی و با کیفیت باشد باید با راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی آشنا شوید. البته لازم به ذکر است که تنها راه حتمی تشخیص طبیعی بودن عسل، آزمایش آن در آزمایشگاه های معتبر مواد غذایی می باشد. با این حال مطلب حاظر سعی دارد به شما چند روش ساده برای شناسایی عسل با کیفیت، آموزش دهد.

راه های شناسایی عسل طبیعی:

    عسل اگر طبیعی باشد شکرک می زند: آمیلاز موجود در عسل طبیعی باعث می شود که عسل مدتی بعد ته نشین شود و شکرک بزند. البته عسل تقلبی نیز ممکن است شکرک بزند اما با این تفاوت که شکرک عسل تقلبی سفت و آبنبات مانند است و با خوردنش صدا ایجاد می شود. در حالی که عسل طبیعی به تدریج شکرک می زند و شکرک عسل طبیعی مثل شکرک شیره خرما نرم است نه سفت و شبیه نبات.

    رنگ عسل طبیعی: عسل طبیعی ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشد چراکه رنگ عسل بسته به گلی است که از آن شهد جمع آوری شده. مثلا رنگ عسل گل اقاقیا سفید می باشد اما عسل بهار نارنج طلایی رنگ است. بنابراین هنگام خرید به نوع عسل و رنگ آن توجه کنید.

    عطر و بو عسل طبیعی: یکی دیگر از مشخصه های عسل طبیعی عطر و بوی آن است به این صورت که اگر درب ظرف عسل طبیعی را باز کنید می توانید بوی گل های طبیعت را استشمام کنید.

    طعم عسل طبیعی: عسل تقلبی مزه شکر می دهد اما عسل اصل مزه شکر نمی دهد بلکه دارای مزه ی خاصی می باشد که ویژه عسل است.

    تشخیص عسل اصل از تقلبی با استفاده از آب سرد: اگر کمی عسل تقلبی را در آب سرد بریزید مشاهده خواهید کرد که به راحتی در آب حل می شود. اما چنانچه عسل شما اصل و طبیعی باشد پس از آن که در آب سرد ریخته شد بدون اینکه حالت چسبندگی اش را به سرعت از دست دهد، به طور عمودی در داخل آب فرو می رود و تهنشین می شود و سریع در آب حل نمی شود.

(0) نظر
X